Théravádový buddhismus

Jako je širý oceán proniknut jen jedinou chutí, chutí soli, je tato nauka proniknuta jen jedinou chutí, chutí osvobození.“

Krátký dokument o významném théravádovém učiteli adžánovi Čá s českými titulky

Základní charakteristika

Théraváda je jednou z buddhistických škol, která je v současné době většinovým náboženstvím v Thajském království, Svazové republice Myanmar, Šrílanské demokratické socialistické republice, Kambodžském království a Laoské lidově demokratické republice, přičemž další théravádové kláštery se nalézají jak v ostatních asijských zemích jako Indie, Bangladéš, Malajsie, Indonésie nebo Vietnam, tak v „západních“ zemích jako Spojené státy americké, Kanada, Austrálie, Nový Zéland, většina zemí Evropské unie, Švýcarsko a Norsko. V souvislosti s příchod théravádových thajských mnichů do České republiky, kteří projevili zájem zde setrvat dlouhodobě, byla v roce 2015 založena česká náboženská společnost s názvem Théravádový buddhismus, jež byla dne 26. 6. 2018 Ministerstvem kultury zaregistrována.

Tato náboženská společnost se hlásí k odkazu svého zakladatele Siddhathy Gótamy (podle théravádové tradice žil v letech 623543 př. n. l.), známého dnes nejčastěji pod přízviskem Buddha. Buddhovým záměrem nebylo vytvářet nové náboženství, filozofii nebo jiný uzavřený myšlenkový směr, nýbrž jeho činnost byla motivována snahou pomoci k osvobození od strasti co největšímu počtu bytostí z nekonečného koloběhu zrození a smrti, což je i hlavním posláním Théravádového buddhismu. Více zde.

Data map
Data map ©2019 Google
Data mapData map ©2019 Google
Data map ©2019 Google

Kontaktujte nás

e-mail: info@theravadovy-buddhismus.cz

mobil:: +420 910 126 189